Nawigacja

 • 28.02.2019

  Rekrutacja 2019/2020

  Szanowni Państwo

  W dniach 1 marca 2019 do 29 marca 2019 trwa pierwszy etap rekrutacji dzieci w wieku od 3 do 6 lat do oddziałów przedszkolnych w Szkole Podstawowej  im. Św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych. Rodzice kandydatów do oddziałów przedszkolnych składają wnioski wraz  z załącznikami.

  W dniach od 1 marca do 29 marca 2019 prowadzimy rekrutację dla kandydatów do klasy I  Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych.  Zgłoszenia składają Rodzice kandydatów zamieszkałych w obwodzie szkoły natomiast wnioski składają Rodzice kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły.

  Druki dokumentów dostępne w sekretariacie szkoły w godzinach 8.00 - 15.00

   

  Moduł Dokumenty został zmodyfikowany

   

 • Ogłoszenie o pracę

  21.03.2019

  SPW.110.1/2019

  Dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych ogłasza nabór na wolne stanowisko pracy:

  REFERENT

  1. Dane podstawowe
  1. Nazwa stanowiska pracy: referent
  2. Jednostka organizacyjna:
  1. Administracja i Obsługa – pracownik administracyjny szkoły
  2. Stanowisko niepedagogiczne
  1. Miejsce w strukturze organizacyjnej: podlega dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły
  1. Wymagania kwalifikacyjne
  1. Wykształcenie: średnie
  2. Wymagana specjalność: nie dotyczy
  3. Obowiązkowe uprawnienia: nie dotyczy
  4. Doświadczenie zawodowe: w pracy biurowej
  5. Umiejętności zawodowe:
   1. Obsługa komputera, pakietu oprogramowania biurowego, poczty elektronicznej
   2. Obsługa urządzeń biurowych: kserokopiarka, fax
   3. Umiejętność redagowania pism.
  1. Zakres zadań wykonywanych na stanowisku:

  Prowadzenie spraw uczniowskich

  Forma zatrudnienia: umowa o pracę na zastępstwo.   

  Wymiar zatrudnienia: 0,5 etatu tj. 20 godzin w tygodniu, godziny pracy 7.30-11.30, poniedziałek-piątek.

  Miejsce pracy: Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych,
  ul. św. Jakuba 94 32-091 Michałowice.

  Dokumenty aplikacyjne, w tym list motywacyjny i szczegółowe CV (z uwzględnieniem dokładnego przebiegu kariery zawodowej) dodatkowo powinny być opatrzone klauzulą zgody na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie przez Szkołę Podstawową w Więcławicach Starych
  w celu realizacji procesu rekrutacji na stanowisko Referenta, zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych
  w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO)”
    i podpisem kandydata.

  Aplikacje należy składać w sekretariacie szkoły: Szkoła Podstawowa im. św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych, ul. św. Jakuba 94, 32-091 Michałowice, w godz. 8.00- 15.00 (pn – pt) lub przesłać drogą elektroniczną na adres: sp_wieclawice@op.pl

  Termin składania aplikacji: 27.03.2019

   

 • Projekt Kalejdoskop Matematyczny

  20.03.2019

  Szanowni Rodzice!
       Nie od dziś wiadomo, że jednym z przedmiotów uważanych przez uczniów za bardzo trudny jest matematyka, choć uważana za matkę wszystkich nauk. Aby przedmiot ten nie odstraszał, żeby uczniowie go oswoili, zrozumieli a może wręcz polubili- proponujemy ciekawą formę zajęć dodatkowych. Za rok przecież czeka uczniów egzamin, który stanie się przepustką do dobrych szkół. Już teraz czas na działanie.
  Mamy na to pomysł - Kalejdoskop Matematyczny!
  W ramach współpracy Gminy Michałowice z Politechniką Krakowską uczniowie klas siódmych wezmą udział w cyklu warsztatów matematycznych, prowadzonych na Politechnice. Przekonają się, jak wygląda, jak działa uczelnia wyższa, czym ta osławiona matematyka wyższa jest i jak można ją poznawać w niestandardowy, przyjazny sposób.
  Wyjazdy na uczelnię są całkowicie bezpłatne! Zajęcia odbędą się w godzinach od 10.00 do ok 15.00, z transportem spod Urzędu Gminy w Michałowicach, przekąskami w przerwie, a nawet obiadem.
  Terminy wyjazdów to: 30 marca i 27 kwietnia 2019r (są to soboty)
  Na podsumowanie - 25 maja 2019r Politechnika Krakowska przyjeżdża do Michałowic! W tym dniu warsztaty odbędą się w Publicznej Bibliotece w Michałowicach. Na ten dzień- dzień święta matematyki zapraszamy również Państwa - dorosłe osoby, rodziców, dziadków, sąsiadów, seniorów. Zajęcia będą wspólne – dorosłych i uczniów. Zapowiada się naprawdę dobra zabawa i okazja do zintegrowania się, nie tylko rodzinnego.
  Aby uczeń mógł wziąć udział w projekcie, należy wypełnić dokumenty przekazane przez wychowawcę i złożyć je do szkolnych opiekunów projektu. Termin złożenia- 25 marca br. (poniedziałek)
  Opiekunem całego projektu w Szkole Podstawowej w Więcławicach Starych jest pani Jolanta Styczeń.

   

  Regulamin_rekrutacji_wraz_z_zalacznikami.pdf

  Regulamin_rekrutacji_wraz_z_zalacznikami.doc

  Oswiadczenie_uczestnika_zalacznik_7.doc

   

 • WYMIANA POCZTÓWKOWA- klasa Ib- Bierzemy udział w kolejnym, fajnym projekcie WIELKA MAPA POLSKI

  20.03.2019

       „WIELKA MAPA POLSKI” to akcja wymiany pocztówkowej pomiędzy klasami 1-3 w całej Polsce. Otrzymaliśmy wielką mapę Polski, gdzie możemy umieszczać pocztówki, które otrzymujemy. W ramach akcji poznajemy również różne ciekawe zakątki Polski.

  Parę tygodni czekaliśmy na „Wielką mapę Polski”, kiedy już ją dostaliśmy z wielkim zaangażowaniem przygotowywaliśmy się do wysyłania pocztówek.

  WYMIANA POCZTÓWKOWA- klasa Ib- Bierzemy udział w kolejnym, fajnym projekcie WIELKA MAPA POLSKI - Obrazek 1

  Pierwszym krokiem było stworzenie pocztówki, która przybliżyłaby naszym kolegom z różnych regionów Polski- NASZEJ SZKOŁY.

  WYMIANA POCZTÓWKOWA- klasa Ib- Bierzemy udział w kolejnym, fajnym projekcie WIELKA MAPA POLSKI - Obrazek 2

  Kiedy nasza pocztówka była już gotowa mogliśmy zacząć pisać pozdrowienia i adresować kartki do szkół biorących udział w wymianie pocztówkowej.

  Nasze pierwsze pocztówki wyruszyły w drogę do Warszawy, Rzeszowa, Raniżowa, Kraszewa, Krzemieniewa i pobliskiego Krakowa. To od dzieci z tych miast otrzymaliśmy pierwsze pozdrowienia i  piękne widokówki .

  Wszystkim bardzo podobają się takie lekcje „geografii” , a szczególnie możliwość samodzielnego adresowania pocztówek, dlatego też planujemy już wkrótce wysłać kolejne pocztówki z pozdrowieniami.

  Uczniowie klasy I b

   

 • Pożegnanie z karnawałem

  17.03.2019

       Uczniowie klas drugich zostali zaproszeni do Biblioteki Publicznej w Michałowicach na spotkanie z panią  Elżbietą – tancerką, aktorką i pisarką mieszkającą w Australii. Pokaz tańca flamenco, tańca tureckiego oraz cygańskiego to tylko niektóre atrakcje, które towarzyszyły nam na wtorkowym Pożegnaniu z Karnawałem   w Bibliotece.

       Oprócz prezentacji tańców z różnych stron świata, artystka deklamowała nam swoje wiersze przy akompaniamencie pięknej, relaksującej muzyki, a także opowiedziała o Australii. Dowiedzieliśmy się co nieco o pięknie przyrody, zwyczajach oraz życiu codziennym mieszkańców tego niezwykłego kontynentu.

                                                                                                                  E. Machnik i A. Mozdyniewicz

  Pożegnanie z karnawałem  - Obrazek 1

   

 • DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

  12.03.2019

        07.03.2019 r. w naszej szkole po raz kolejny został organizowany Dzień Otwarty pod hasłem ”Galeria Możliwości”.                                                                                                                                                                                                  Miał on na celu prezentację  dorobku szkoły, jak również przybliżenie naszej placówki potencjalnym uczniom i ich rodzicom.  Przygotowane atrakcje zaprezentowano w godzinach popołudniowych, między 16:00 a 18:00.  Dzieci oraz ich rodzice mogli zajrzeć do niemal każdego zakamarka i ocenić, czy warto złożyć dokumenty do naszej placówki. Nauczyciele przedszkola, klas I-III i świetlicy postarali się, aby każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. W Galerii Artystów można było z pomocą  pani J. Styczeń wykonać ciekawe prace plastyczne. Galeria Naukowa to miejsce, w którym dzieci mogły programować, rozwiązywać zdania, kolorować, układać. Nad całością czuwały panie E. Machnik i B. Wysocka. Tor przeszkód i ćwiczenia ruchowe czekały na gości w Galerii Sportowców, którą dowodziły panie U. Stanisz i A. Mozdyniewicz. Nad całością czuwał Kustosz Galerii w osobie pani dyrektor Moniki Wołek, która udzielała wszelkich informacji  o ofercie i bazie naszej szkoły oraz  zasadach rekrutacji. Dużą popularnością cieszyły się także zabawy zorganizowane przez szkolną świetlicę. Dzień Otwarty Szkoły był okazją do spotkania się z nauczycielami uczącymi w edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolu.  Rodzice mogli porozmawiać z panią logopedą  i pedagogiem szkolnym. Mamy nadzieję, iż główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwania przybyłych i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym.                                                                            

  A zatem do zobaczenia we wrześniu!

  DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE - Obrazek 1

   

   

 • Dzień Otwarty Szkoły

  01.03.2019

       Dyrekcja Szkoły Podstawowej im.Św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych zaprasza wszystkich zainteresowanych na Dzień Otwarty Szkoły, który odbędzie się 7 marca 2019 roku w godzinach 16:00-18:00 w Szkole Podstwowej w Więcławicach. Podczas Dnia Otwartego będzie można poznać ofertę dydaktyczną szkoły, bazę lokalową i wyposażenie. Zapraszamy Rodziców wraz z dziećmi. 

   

 • Bal karnawałowy dla klas I-III

  07.03.2019

        Dnia 26 lutego 2019 r. odbył się bal karnawałowy dla uczniów klas I-III. Dzieci zachwyciły  swoimi pięknymi strojami. Były księżniczki, królewny,  lekarze, podróżnicy, postacie z gier komputerowych, żołnierze… Szkolną zabawę prowadził wodzirej, czyli Supermen, który od pierwszych taktów skocznej muzyki zagrzewał dzieci do wspólnej zabawy, gier i korowodów tańców. Tańce  rozpoczęły się wstępną gimnastyką poszczególnych partii ciała najpierw nóg w rytmie „gorącej” greckiej zorby, potem rąk i tułowia w takcie bardzo znanych i lubianych przez dzieci „kaczuszek” oraz na koniec rozgrzewki wsiedliśmy do wagonów super szybkiego pociągu „polskiego pen dolino” w rytm utworu Ryszarda Rynkowskiego. Później zabawa już sama płynęła w takt lambady, salsy i innych przebojów. Dzieciom bardzo spodobała się zabawa z „chustą animacyjną”. Nad całością czuwały wychowawczynie klas młodszych. Rodzice zadbali  o smaczne przekąski i napoje.  W tym dniu dzieci mogły również brać udział w loterii fantowej, zorganizowanej przez SU klas młodszych.

  Bardzo dziękujemy Rodzicom za przygotowanie strojów i poczęstunku a na ręce pani Katarzyny Kmity składamy podziękowanie za możliwość skorzystania z sali tanecznej w Strażnicy Kultury w Więcławicach.

  Bal karnawałowy dla klas I-III - Obrazek 1

                                                                               Wychowawczynie klas I-III SP

   

 • Co nowego w bibliotece?

  06.03.2019

        W bieżącym roku szkolnym dzieje się u nas naprawdę dużo. Przede wszystkim, szkole udało się otrzymać dotację z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na kwotę 15000 złotych. Dzięki tym pieniądzom zrewitalizowaliśmy i uzupełniliśmy zbiór lektur szkolnych oraz zakupiliśmy dużo nowości książkowych dla naszych młodszych i starszych uczniów. Również wzbogaciliśmy nasze półki o książki pedagogiczne i psychologiczne, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a księgozbiór podręczny rozszerzył się o piękne wydania atlasów i encyklopedii.
  W bibliotece, co dwa miesiące, organizowane jest bardzo popularne Escape the Library. Uczniowie zmagają się z czasem w dwóch grupach, a nagrodą dla najszybciej myślących i działających jest słodkie co nieco Zabawa doskonale ćwiczy logiczne myślenie, sprawdza znajomość książek i biblioteki oraz dostarcza mnóstwo zabawy.
  Na co dzień staramy się odpowiadać na potrzeby uczniów, organizując w bibliotece przeróżne warsztaty, zabawy oraz zajęcia, które poszerzają wiedzę ogólną. Regularnie zmieniamy wystawki książek, grupując je tematycznie i według wieku. Ponadto uczniowie wzbogacają zasób słownictwa o związki frazeologiczne w ramach projektu Polski sam wchodzi do głowy.
  W bibliotece chętnie przebywają uczniowie, którzy chcąc odpocząć po zajęciach, odrobić zadanie czy po prostu spędzić wolny czas przy książce czy grze.


   

 • OGŁOSZENIE O KONKURSIE PROJEKTÓW

  20.02.2019

       Dyrektor Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych ogłasza konkurs dla uczniów na najlepsze projekty zwiększające atrakcyjność szkoły pn. „Nie - zwykli uczniowie w  nie – zwykłej szkole”.

  W konkursie mogą brać udział zespoły uczniów. Minimalna liczba osób w zespole – 4.

  Warunkiem zgłoszenia pomysłu jest wypełnienie wstępnego wniosku. Wniosek musi mieć pisemne poparcie co najmniej 15 uczniów.

  Maksymalna wartość projektu – 1500 zł

  Termin zgłaszania wstępnych pomysłów: 28 lutego 2019

  Miejsce składania wstępnego wniosku: sekretariat Szkoły Podstawowej im. Św. Królowej Jadwigi w Więcławicach Starych ul. Św. Jakuba 94.

  Po zebraniu wstępnych wniosków Dyrektor zorganizuje szkolenie początkowe dla wszystkich wnioskodawców. Szkolenie początkowe jest obowiązkowe dla wszystkich wnioskodawców.

  W kolejnych tygodniach każdemu zespołowi projektowemu zostanie przydzielony ekspert, który pomoże dopracować pomysł, opracować budżet i harmonogram.

  Termin składania ostatecznych wniosków: 25 marca

  Ogłoszenie wyników konkursu: 29 marca 2019

  Realizacja zadań: od 1 kwietnia do 16 czerwca 2019

       

                                     Regulamin_konkursu

   

   

 • Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych

  13.02.2019

    W 2019 roku o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będą ubiegali się pierwsi absolwenci 8‐letniej szkoły podstawowej oraz absolwenci ostatniej klasy gimnazjum. Postępowania rekrutacyjne dla tych dwóch grup uczniów zostaną przeprowadzone odrębnie, co oznacza, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca  w szkołach. Będą ubiegać się o miejsca przewidziane tylko dla absolwenta konkretnej szkoły.

  Więcej informacji:

  https://kuratorium.krakow.pl/rekrutacja-do-szkol-ponadpodstawowych-i-ponadgimnazjalnych-na-rok-szkolny-2019-2020/

  ulotka_KO_dot._rekrutacji_do_szkol_srednich-1.pdf

   

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - Obrazek 1

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - Obrazek 2

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - Obrazek 3

  Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych - Obrazek 4

   

 • Wieczór poezji

  14.02.2019

       Dziś ponownie spotkaliśmy się w kawiarence poetyckiej. Tym razem uczniowie i ich rodzice czytali wiersze młodopolskiej poetki Bronisławy Ostrowskiej. Z przyjemnością słuchaliśmy poezji w ten zimowy wieczór. W przytulnej kawiarence, rozświetlonej świecami, zaczarowało nas nie tylko twórcze słowo, ale też piękno muzyki . Nauczyciel pan Marcin Starowicz zagrał dla nas kilka utworów na saksofonie. Dzisiejszy wieczór można bez przesady nazwać duchową ucztą. Wszystkim przybyłym do poetyckiej kawiarenki serdecznie dziękujemy.                                                                          

    Danuta Karwan

   

 • Eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

  12.02.2019

        W najbliższy piątek przeprowadzimy wśród uczniów szkolne eliminacje do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Działanie to jest jednym z elementów naszego programu profilaktyki przeciwpożarowej wpisanej w program profilaktyczno- wychowawczy szkoły. Zwycięzcy zostaną zakwalifikowani do etapu gminnego. Przesyłamy w załączeniu zestaw pytań, na podstawie których zostanie przygotowany test. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem i do udziału w Turnieju.

  Pytania_do_OTWP.pdf

   

 • Ważna informacja dla Rodziców

  06.02.2019

        Rekrutacja uzupełniająca do Akademii Stypendialnej dla uczniów klas VII szkoły podstawowej  I III gimnazjum uczestniczących w projekcie "Rozwijanie Kompetencji Kluczowych uczniów Gminy Michałowice.

  Załączniki:

  Regulamin_przyznawania_i_przekazywania_stypendium-edycja_uzupelniajaca_1

  Zalacznik_nr_1-_Formularz_o_przyznanie_stypendium-ed_uzup_2

  Zalacznik_nr_2_-_Oswiadczenie_o_syt_Ucznia_Uczennicy-ed_uzup_1

  Zalacznik_nr_3_-_Formularz__diagnozy__kompetencji_Ucznia_Uczennicy-ed_uzup_1

  Zalacznik_nr_4_-_Sprawozdanie_stypendialne-ed_uzup_1

  Zalacznik_nr_5_-_Umowa_stypendialna-ed_uzup_1

   

   

 • Podziękowanie

  Podziękowanie
  04.02.2019
 • Mądrzy Cyfrowi w Muzeum Etnograficznym

  03.02.2019

        Ferie już za nami, jednak to czego doświadczyliśmy w czasie wolnym od nauki zostanie z nami na długo…

  Podczas ferii  chętni uczestnicy wakacyjnej półkolonii MĄDRZY CYFROWI mogli uczestniczyć  w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Warsztaty pt. „Zawodowy Kraków” przybliżyły młodzieży historię powstania niektórych zawodów, m.in. dowiedzieliśmy się kim byli „ Mularczykowie” czy też „Włóczkowie”.

  Finałem tej niezwyklej podróży w czasie była możliwość wykonania przez uczestników koszulek z logo własnej miejscowości lub swoich najlepszych cech.

  Zakończeniem naszej wyprawy był spacer po krakowskich sukiennicach i  rynku, gdzie mogliśmy podziwiać piękno naszego Krakowa.

                                                                                                                                               Opiekunowie: Jolanta Styczeń, Ewa Moryś- Duszyk

  Mądrzy Cyfrowi w Muzeum Etnograficznym - Obrazek 1

   

 • WOŚP 2019

  WOŚP 2019

        To już dwudziesty raz uczniowie Szkoły Podstawowej w Więcławicach Starych  zbierali pieniądze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  13 stycznia 2019 roku odbył się 27 finał WOŚP.  Wolontariusze zbierali pieniądze do puszek wokół kościoła. I znowu jak co roku, od 20 lat, nasi darczyńcy nie zawiedli.  Zebraliśmy kwotę  6. 087 zł i 11,52 euro.

  Celem  tegorocznej zbiórki jest zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. Zebrane pieniądze zostały przekazane do sztabu w Nowohuckim Centrum Kultury, z którym współpracujemy.

  Pragniemy  podziękować naszym sponsorom: pani Stefanii Komenda i panu Władysławowi Piwowarczykowi. Od początku wspiera nas Ksiądz Proboszcz Ryszard Honkisz. Dziękujemy za wsparcie pani dyrektor Monice Wołek.

  Szczególne podziękowania kierujemy do naszych wolontariuszy: Karoliny Machnik, Janusza Dyląga, Zuzanny Dyrkacz, Wiktorii Krawczyk, Wojciecha Wyrwy, Bartłomieja  Szewczyka, Justyny Szewczyk, Krzysztofa Masternaka oraz byłych uczniów naszej szkoły: Zofii Masternak, Joanny Wyrwy, Małgorzaty Dyląg, Zuzanny Wysockiej i Michała Machnika.

                                                                                                   Organizatorzy:   Barbara Wysocka i Elżbieta Machnik

  WOŚP 2019 - Obrazek 1

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Zebranie z Rodzicami

  17.01.2019

       Zgodnie z przyjętym kalendarzem dnia 31 stycznia 2019 r. tj. czwartek odbędzie się zebranie z Rodzicami według następującego harmonogramu:

  1. Godz. 16.30 – kl.I, II, III, VII, VIII oraz klasa III gim.
  2. Godz.17.30 – spotkanie z Dyrektorem w Sali gimnastycznej
  3. 17.45 – kl. IV,V,VI
 • JASEŁKA 2018 – „OD STWORZENIA DO NARODZIN”

  07.01.2019

       Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli.  Nie inaczej było w tym roku: 21.12.2018 r. uczniowie klas drugich przedstawili w swoich jasełkach historię „Od stworzenia do narodzin”. Była to piękna opowieść przy muzyce, gdzie mali aktorzy nie używając słów, pomogli zebranym na sali przeżyć losy Adama i Ewy w raju, Zwiastowanie Najświętszej Maryji Panny, historię narodzenia Pana Jezusa.

  Przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Zachwyciła piękna muzyka, ruch i gest sceniczny aktorów.

                                                                                                                                Wychowawcy klas drugich

  JASEŁKA 2018 – „OD STWORZENIA DO NARODZIN” - Obrazek 1

   

strona:
liczba odwiedzin: 998189